Yamaha STAGEPAS 100BTR Portable 6.5" PA System with Bluetooth and Internal Battery
YamahaSKU: YAM STAGEPAS100BTR
MPN: STAGEPAS100BTR UPC: 889025148603
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Key Features
  • For Live Performances & Events
  • Coaxial 6.5" Woofer & 1" Comp Driver
  • Bi-Amped Class-D 100W Peak Amplifier
  • 3 Channels with 2-Band Master EQ
  • XLR-1/4" Combo Inputs, Hi-Z & Stereo Aux
  • Multipoint Bluetooth 5.0 Support
  • Internal Rechargeable Battery
  • Integrated Handle Doubles as Floor Stand
  • 3/8" Screw Hole Mounts to Mic Stand
  • Includes Power Cord & AC Adapter
Description
100W Portable PA System with Coaxial 6.5" Woofer/1.4" Tweeter, 3-channel Mixer, Bluetooth, and Rechargeable Lithium-ion Battery
Portable PA system equipped with a 100 W power amp, coaxial compression driver with 1.4" voice coil HF and 6.5" cone LF, a 3-channel mixer, and internal lithium-ion battery
EXPAND YOUR RANGE. EXTEND YOUR REACH.
Compact design. Big sound.
Start the show in seconds
A PA in the palm of your hand
Features:
  • 100 W Class-D amplifier
  • 1.4" HF + 6.5" LF high-quality coaxial compression driver using an FIR filter for the crossover