SKB 3RR-7U24-25B 7U Removable Shock Rack and Transport Case (24")
SKBSKU: SKB 3RR7U2425B
MPN: 3RR-7U24-25B UPC: 789270992719
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Description
7U 24-inch Deep RR Series Shock Rack
Molded of LMDP Linear Medium Density Polyethylene plastic that meets or exceed MIL-STD 810H standards and includes 8 elastomeric shock absorbers which allows a standard payload range of 40 to 150 pounds. Optional extended payload range of 160 to 300 pounds can be accommodated as a special order option. The 3RR Series Removable Racks are 24" deep from rail to rail with a standard 19" rack width per ANSI/EIA-310-C specification and feature square-hole rack rails to accommodate either #10-32 US standard, or 6mm International standard cage nuts which are supplied with the cases.
The rugged roto-molded shell ensures industry leading strength and impact resistance. The standard COTS (commercial off the shelf) case comes with a 2" deep front lid and a 5" deep rear lid to accommodate rack gear that is longer than 24", and edge casters to allow convenient case transport. Molded-in stacking ribs and lugs are designed to stack with competitive manufacturers cases. Black powder coated stainless steel hardware are recessed for protection is standard as well as 8 comfort grip spring loaded lift handles which allow for easy movement. An automatic pressure relief valve is another standard feature along with gasket sealed lids that include convenient lid hangers to store your lids when your equipment is in operation. Coupling straps are included for securing the racks together when stacked.
Standard color is Black, also available in Desert Tan or OD Green.
Features:
  • Completely removable frame for acces to bench integration
  • Meets or Exceeds MIL-STD 810H
  • Standard payload range 40 to 150 lbs
  • Optional extended payload range 160 to 300 lbs.
  • Standard 19" Rack width per ANSI/EIA-310-C
  • Standard Rack depth 24" rail to rail,
  • Square hold rack rails to accommodate either #10-32 US standard, or 6mm international standard cage nuts
  • 2" front lid, and 5" rear lid with edge casters standard, other options available
  • SKB's Rugged roto-molded shell ensures industry leading strength and impact resistance
  • Molded in stacking ribs and lugs are designed to stack with competitive manufacturers cases
  • Black powder coated stainless steel hardware (standard) which are recessed for protection
  • 8 comfort grip spring loaded lift handles
  • Automatic pressure relief valve (standard)
  • Lid hangars (standard)
  • Case coupling straps (standard)
Specifications:
  • Exterior: Hard
  • Built In Wheels or Casters: Yes
  • Rack Units: 7
  • Top Space Units: 0
  • Bottom Space Units: 0
  • Front Rail to Back Lid: 31.25 in: 79.37 cm
  • Rail to Rail: 23.75 in: 60.32 cm
  • Rear Rail to Front Lid: 28.375 in: 72.07 cm
  • Product Weight: 69.39 lb: 31.47 kg
  • Exterior Length: 38.625 in: 98.1 cm
  • Exterior Width: 24 in: 60.96 cm
  • Exterior Height: 19 in: 48.26 cm
  • Carton Length: 40 in: 101.6 cm
  • Carton Width: 24.5 in: 62.23 cm
  • Carton Height: 19.5 in: 49.53 cm