SKB 3i-2213-12BE iSeries Waterproof Case with Wheels (Empty)
SKBSKU: SKB 3I221312BE
MPN: 3I-2213-12BE UPC: 789270997448
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Key Features
  • Holds & Protects Equipment
  • Made of Polypropylene Copolymer Resin
  • Waterproof, Airtight, Submersible (IP67)
  • Automatic Pressure Equalization Valve
Description
iSeries 2213-12 Case with Empty Interior
Features:
  • Ultra high-strength polypropylene copolymer resin
  • UV, solvent, corrosion and fungus resistant (MIL-STD-810F)
  • Complete gasket seal makes these cases absolutely watertight (MIL-STD-C-4150J)
  • Automatic ambient pressure equalization value (MIL-STD-648C & IP67)
  • Resistant to corrosion and impact damage
  • Molded-in hinge
  • Trigger Latch System
  • Rubber over-molded cushion grip handle
  • Stainless steel locking loops to accept a customer supplied lock
  • Industrial strength injection molded pull handle with push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • TSA accepted key locking latches are available
Specifications:
  • Exterior: Hard
  • Built In Wheels or Casters: Yes
  • Interior Depth: 12 in: 30.48 cm
  • Interior Length: 22 in: 55.88 cm
  • Interior Width: 13 in: 33.02 cm
  • Interior Lid Depth: 2 in: 5.08 cm
  • Interior Base Depth: 10 in: 25.4 cm
  • Product Weight: 16.32 lb: 7.4 kg
  • Exterior Length: 24.44 in: 62.07 cm
  • Exterior Width: 15.52 in: 39.42 cm
  • Exterior Height: 13.65 in: 34.67 cm
  • Carton Length: 24.5 in: 62.23 cm
  • Carton Width: 16 in: 40.64 cm
  • Carton Height: 14.5 in: 36.83 cm