Middle Atlantic WRK-37SA-32 Stand-Alone Rack with Rear Door 37U
Middle AtlanticSKU: MAP WRK37SA32
MPN: WRK-37SA-32 UPC: 656747024801
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Key Features
  • 37U Racking Height
  • 30.75" Usable Depth
  • Cable Lacing Points
  • Standard Front & Rear Rackrail
  • 10-32 Rackrail with Numbered Spaces
  • Includes Solid Sides
  • Includes Rear Door
Description
37 Space (64-3/4"), 32" Deep Stand Alone Rack with Rear Door, Black Finish
This Middle Atlantic WRK-SA Series 19" Stand-Alone Enclosure WRK-37SA-32 is a fully welded steel rack with 37U capacity with a generous overall width of 24-1/4" for easy passage of cables. Its steel frame and 1/8" thick laser-cut structural-steel internal braces provide a weight capacity of up to 2,500 lb. This enclosure is also seismic certified to protect up to 1,000 lb. of essential equipment when used in conjunction with WRK-Z4 brackets.
This rack comes standard with (2) extra-wide pairs of 11-gauge threaded 10-32 rackrails with EIA spacing, labeled rackspace increments, and cable pass-through openings in the face. The top and the bottom of the rack feature 14-gauge steel, while the sides are made of 16-gauge seamless steel. Electrical knockouts on rear plates (both top and bottom) can easily be removed to pass cables (includes 1/2", 3/4", 1" and 1-1/2" openings). The configurable, open top also includes a UHF/VHF knockout, as well as an opening for a wireless antenna.