Middle Atlantic RLA19-1245 Aluminum Relay Rack 45U (Silver)
Middle AtlanticSKU: MAP RLA191245
MPN: RLA19-1245 UPC: 656747042874
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Key Features
  • 12-24 Threaded Rackrail
  • Includes 50 Rack Screws
  • Heavy Duty Base
  • Aluminum Construction
  • Silver Brushed Finish
  • Ships Flat to Save Space
Description
45 Space (84" OD Height) Aluminum Relay Rack, Silver Finish, 12-24 Thread
The Middle Atlantic Aluminum Open Frame Rack RLA19-1245 an open frame rack constructed from extruded aluminum with a weight capacity of up to 400 lb. Its 3/16" uprights are 12-24 threaded in the front and the rear and have thick top angles to provide extra stability for cable ladders. Its 1/4" aluminum base is 15" deep with mounting holes for the floor to ensure extra stability. This rack is designed for 19" wide equipment.
The industry standard RLA Series two post open frame rack incorporates a 15" deep heavy-duty aluminum base and includes holes so that the rack can be secured to the floor. 12-24 threaded front and rear, with numbered rackspace increments. Includes 50 rack screws.