ChauvetSKU: CHV COREPARQ60ILS
MPN: COREPARQ60ILS UPC: 781462222314
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Key Features
  • Generate a Broad Spectrum of Colors
  • Natural Color Temperatures
  • Static Color Mixing
  • DMX & Power Linking Capable
  • D-Fi USB Compatibility for Wireless DMX
  • Compatible with Optional IRC-6 Remote
  • Flicker-Free Operation for Cameras
  • DMX + Built-In Dimming Curves
  • Includes Power Cord
Description
Features:
  • COB (Chip-on-Board) LED produces a full spectrum of light with unsurpassed color mixing
  • D-Fi USB compatibility for wireless Master/Slave or DMX control
  • Withstand the harshness of traveling from gig to gig with a robust housing
  • Achieve flicker-free video operation with high-frequency LED dimming
  • Save time running cables and extension cords by power linking multiple units
  • Point-and-shoot operation of static colors and automated programs with the optional IRC-6 remote
  • Create customized colors using the built-in LED display
  • Achieve smooth LED fading with built-in dimming curves
  • Easily transports in the optional CHS-40 VIP Gear Bag
Specifications:
  • DMX Channels: 4 or 9
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Light Source: 1 COB LED (quad-color RGBW) 60 W, (2.8 A), 50,000 hours life expectancy.
  • Strobe Rate: 0 to 29 hz
  • Beam Angle: (without lens): 74°(with lens): 20°
  • Field Angle: (without lens): 100°(with Lenes): 30°
  • Illuminance: (without lens) : 320 lux @ 2 m(with lens) : 2,796 lux @ 2 m
  • Power Linking: 9 units @ 120 V; 17 units @ 230 V
  • Input Voltage: 100 to 240 VAC, 50/60 Hz (auto-ranging)
  • Power and Current: 59 W, 0.8 A @ 120 V, 60 Hz 57 W, 0.5 A @ 230 V, 50 Hz
  • Weight: 3.4 lbs. (1.5 kg)
  • Size: 7.5 x 7.5 x 8.2 in (192 x 192 x 210 mm)
  • Approvals: CE, RoHS, UKCA
  • Cable Length: 5ft (1.5 m)
  • Bracket Mounting Hole: 13 mm