Shure SLXD2/B58 Digital Wireless Handheld Transmitter with Beta 58 Mic (J52: 558-616 MHz)
ShureSKU: SHU SLXD2B58J52
MPN: SLXD2/B58-J52 UPC: 042406559874
Price:
Stock:
1 In Stock & Ready to Ship
Key Features
  • For SLX-D Receivers
  • Beta 58A Supercardioid Dynamic Capsule
  • Interchangeable Mic Capsule System
  • 1760 Auto-Scan Frequencies
Description
SLXD Series Wireless Transmitter with Beta 58A Capsule - J52 Band (447 to 602 + 614 to 616 MHz)
The Shure SLXD2/B58A is a digital handheld wireless microphone transmitter compatible with SLX-D receivers. It comes equipped with a Beta 58A dynamic capsule designed for close-up vocals, with brightened midrange and bass roll-off to control proximity effect. The capsule features a supercardioid polar pattern that ensures high gain before feedback, maximum isolation from other sound sources, and minimum off-axis tone coloration.
The system operates on a 44 MHz UHF tuning range with 1760 frequencies available. The transmitter features a selectable 1/10mW RF power output and a transmission range up to 330'. It provides up to 8 hours of operation on two AA batteries or a rechargeable SB903 battery pack (available separately).
Features:
  • Clear, Accurate Audio with Interchangeable Capsule
  • The unit delivers clear, reliable 24-bit digital audio.
  • The Beta 58A features a neodymium magnet for high signal-to-noise output.
  • The hardened steel-mesh grille resists wear and abuse.
  • The interchangeable capsule design allows you to replace the Beta 58A capsule with a Shure capsule that's ideal for your application and simply screw it onto the transmitter-including the SM58, KSM8, and Beta 87A capsules.
  • User-Friendly Features in a Rugged Housing
  • The unit quickly syncs with a wireless receiver via infrared at the touch of a button.
  • An easy-to-read LCD shows important information.
  • Convenient Power Management Options
  • Operates for up to 8 hours on two AA batteries.
Includes:
  • Shure SLXD2/B58 Digital Wireless Handheld Microphone Transmitter with Beta 58 Capsule (J52: 447 to 602 + 614 to 616 MHz)