Eminence Beta-10CX 10" Coaxial Speaker
EminenceSKU: EMN BETA10CX
MPN: BETA-10CX UPC: 876358000104
Description
10" Coaxial Mid-Range Driver, 8 Ohm, 250 Watt
The Eminence Beta-10CX 10" Coaxial Driver is recommended for professional audio midrange reproduction in sealed loudspeaker enclosures. Also suitable for midbass or floor monitor applications in vented 2-way speaker cabinets. The Beta-10CX's coaxial design facilitates use of an HF driver to extend frequency response. HF device sold separately. Made in the USA. 7-year manufacturer's warranty!
Features:
  • Kapton coil former
  • Polyamide-imide coated copper voice coil
  • Ferrite magnet
  • Extended pole piece
  • Pressed steel basket
  • Paper cone
  • Cloth accordian surround
Specifications:
  • SPECIFICATION
  • Nominal Basket Diameter: 10", 254mm
  • Nominal Impedance*: 8 ohms
  • Power Rating**
  • Watts: 250W
  • Music Program: 500W
  • Resonance: 49.32Hz
  • Usable Frequency Range: 60Hz - 4kHz
  • Sensitivity***: 94.3dB
  • Magnet Weight: 38 oz.
  • Gap Height: 0.31", 7.92mm
  • Voice Coil Diameter: 2", 50.8mm
  • THIELE & SMALL PARAMETERS
  • Resonant Frequency (fs): 49.32Hz
  • DC Resistance (Re): 5.48
  • Coil Inductance (Le): 0.67mH
  • Mechanical Q (Qms): 6.16
  • Electromagnetic Q (Qes): 0.41
  • Total Q (Qts): 0.38
  • Compliance Equivalent Volume (Vas): 61.1 liters / 2.16 cu.ft.
  • Peak Diaphragm Displacement Volume (Vd): 172.4cc
  • Mechanical Compliance of Suspension (Cms): 0.37mm/N
  • BL Product (BL): 10.88 T-M
  • Diaphragm Mass Inc. Airload (MMs): 28.53 grams
  • Efficiency Bandwidth Product (EBP): 120.4
  • Maximum Linear Excursion (Xmax): 5mm
  • Surface Area of Cone (Sd): 344.9 cm2
  • Maximum Mechanical Limit (Xlim): 7.6mm
  • MOUNTING INFORMATION
  • Recommended Enclosure Volume
  • Sealed: 14.16-42.48 liters / 0.5-1.5 cu.ft.
  • Vented: 15.29-87.78 liters / 0.54-3.1 cu.ft.
  • Driver Volume Displaced: 71.3 cu.in. / 1.17 liters
  • Overall Diameter: 10.08", 256.03mm
  • Baffle Hole Diameter: 9.18", 233.17mm
  • Front Sealing Gasket: Fitted as standard
  • Rear Sealing Gasket: Fitted as standard
  • Mounting Holes Diameter: 0.25", 6.35mm
  • Mounting Holes B.C.D.: 9.66", 245.36mm
  • Depth: 3.98", 101.09mm