SKB 3R5030-24B-E Waterproof Utility Case (Empty)
SKBSKU: SKB 3R503024BE
MPN: 3R5030-24B-E UPC: 789270503014
Description
rSeries 5030-24 Case with Empty Interior
Features:
  • Waterproof and dust tight design (MIL-STD 810H)
  • LLDPE Polyethylene impact resistant
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD 810H)
  • Pressure relief / breather valves
  • Resistant to impact damage (MIL-STD 810H)
Specifications:
  • Exterior: Hard
  • Built In Wheels or Casters: No
  • Interior Depth: 24 in: 60.96 cm
  • Interior Length: 50.19 in: 127.48 cm
  • Interior Width: 30.06 in: 76.35 cm
  • Interior Lid Depth: 3.67 in: 9.32 cm
  • Interior Base Depth: 20.33 in: 51.63 cm
  • Product Weight: 69.87 lb: 31.69 kg
  • Exterior Length: 54 in: 137.16 cm
  • Exterior Width: 33.63 in: 85.42 cm
  • Exterior Height: 26.5 in: 67.31 cm
  • Carton Length: 55 in: 139.7 cm
  • Carton Width: 34.75 in: 88.26 cm
  • Carton Height: 27 in: 68.58 cm
  • Shipping Weight: 78.08 lb: 35.42 kg
  • Max Temp: 180 °F: 82.22 °C
  • Min Temp: -40 °F: -40.0 °C