SKB 3i-2015-10BE iSeries Waterproof Case with Wheels (Empty)
SKBSKU: SKB 3I201510BE
MPN: 3I-2015-10BE UPC: 789270201538
Description
iSeries 2015-10 Case with Empty Interior
Features:
  • Built-in pull handle and wheels
  • Ultra high-strength polypropylene copolymer resin
  • UV, solvent, corrosion and fungus resistant (MIL-STD 810H)
  • Complete gasket seal makes these cases absolutely watertight (MIL-STD 810H)
  • Automatic ambient pressure equalization value (MIL-STD 810H)
  • Resistant to corrosion and impact damage
  • Continuous molded-in hinge
  • Trigger Latch System
  • Rubber over-molded cushion grip handle
  • Locking loop to accept a customer supplied lock
Specifications:
  • Exterior: Hard
  • Built In Wheels or Casters: Yes
  • Interior Depth: 10 in: 25.4 cm
  • Interior Length: 20.5 in: 52.07 cm
  • Interior Width: 15.5 in: 39.37 cm
  • Interior Lid Depth: 2.125 in: 5.39 cm
  • Interior Base Depth: 7.875 in: 20.0 cm
  • Product Weight: 14.27 lb: 6.47 kg
  • Exterior Length: 22.93 in: 58.24 cm
  • Exterior Width: 17.98 in: 45.66 cm
  • Exterior Height: 11.55 in: 29.33 cm
  • Carton Length: 23.5 in: 59.69 cm
  • Carton Width: 18.5 in: 46.99 cm
  • Carton Height: 12 in: 30.48 cm
  • Shipping Weight: 16.22 lb: 7.36 kg
  • Max Temp: 180 °F: 82.22 °C
  • Min Temp: -69 °F: -56.11 °C