Middle Atlantic CWR-26-36PD4 CableSafe Wall Mount Rack 26U
Middle AtlanticSKU: MAP CWR2636PD4
MPN: CWR-26-36PD4 UPC: 656747113260
  • For Structured Cabling
  • 26U Racking Height
  • 30" Usable Depth
Description
26 Space (45-1/2") CableSafe Data Wall Cabinet with 4" Plexi Door, 36" Deep
Features:
  • Structural Features
  • 26" width cabinet to allow for much needed space for patching. Comes standard with wide-face rackrail on left and right of cabinet.
  • Thermal Management
  • Ships with front rackrail at 4" setback position to accommodate cable managers. Also accommodates rear rackrail for rear support and cable management.
  • Regulatory / Certifications
  • Welded construction provides a 200 lb. weight capacity
  • UL Listed in the US and Canada
  • GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools (the most strict level)
Specifications:
  • Includes 4" Plexi Door Part #: CWR-26-36PD4
  • Racking Height: 45-1/2" (26 space)
  • Overall Height: 49-3/8"
  • Usable Depth: 34"
  • Overall Depth w/o Door: 36"