Middle Atlantic CWR-18-30SD4 CableSafe Wall Mount Rack 18U
Middle AtlanticSKU: MAP CWR1830SD4
MPN: CWR-18-30SD4 UPC: 656747113482
  • For Structured Cabling
  • 18U Racking Height
  • 24" Usable Depth
Description
18 Space (31-1/2") CableSafe Data Wall Cabinet with 4" Solid Door, 30" Deep
Features:
  • Structural Features
  • 26" width cabinet to allow for much needed space for patching. Comes standard with wide-face rackrail on left and right of cabinet.
  • Thermal Management
  • Ships with front rackrail at 4" setback position to accommodate cable managers. Also accommodates rear rackrail for rear support and cable management.
  • Regulatory / Certifications
  • Welded construction provides a 200 lb. weight capacity
  • UL Listed in the US and Canada
  • GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools (the most strict level)
Specifications:
  • Includes 4" Solid Door Part #: CWR-18-30SD4
  • Racking Height: 31-1/2" (18 space)
  • Overall Height: 35-3/8"
  • Usable Depth: 28"
  • Overall Depth w/o Door: 30"