Middle Atlantic CWR-18-21VD4 CableSafe Wall Mount Rack 18U
Middle AtlanticSKU: MAP CWR1821VD4
MPN: CWR-18-21VD4 UPC: 656747113451
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Key Features
  • For Structured Cabling
  • 18U Racking Height
  • 15" Usable Depth
  • Reversible Left or Right Swing Door
  • Locking/Latching Solid Front Door
  • Strong Welded Construction
  • 250 lb Load Capacity
  • Bag of 50 Screws / 4 D-Rings
Description
18 Space (31-1/2") CableSafe Data Wall Cabinet with 4" Vented Door, 21" Deep
Features:
  • Structural Features
  • 26" width cabinet to allow for much needed space for patching. Comes standard with wide-face rackrail on left and right of cabinet.
  • Locking swing open center section allows for easy front and rear access to equipment and cabling
  • Bag of 50 mounting screws included
  • Thermal Management
  • Ships with front rackrail at 4" setback position to accommodate cable managers. Also accommodates rear rackrail for rear support and cable management.
  • Regulatory / Certifications
  • Welded construction provides a 200 lb. weight capacity
  • UL Listed in the US and Canada
  • GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools (the most strict level)
Specifications:
  • Includes 4" Vented Door Part #: CWR-18-21VD4
  • Racking Height: 31-1/2" (18 space)
  • Overall Height: 35-3/8"
  • Usable Depth: 19"
  • Overall Depth w/o Door: 21"