Lowell 10015LVC-DW Single Gang 100W Volume Attenuator (Decora White)
LowellSKU: LOW 10015LVCDW
MPN: 10015LVC-DW UPC: 811859030038
Price:
Stock:
Out of Stock, But We'll Ship It Fast!
Key Features
  • 100 Watt Power Rating
  • 1.5dB per Step Attenuation
  • Rotary Dial Switch
  • Single Gang Size
  • Fits Standard Electrical Boxes
  • ETL Listed
Description
100 Watt Volume Control with Rotary Switch and One-Gang Wall Plate - Decora White
100W Mono Volume Control with Precision Steps, 1-Gang Decorator Wall Plate, White
Mono autoformer attenuator volume control with rotary switch is for use with 25V/70V/100V speaker line. This volume control features Phoenix style plug-in screw termination strips, 100W power rating and precise 1.5dB per step attenuation. Includes decorator style one-gang white wall plate.
Features
  • Power Rating: 100W
  • Attenuation: 1.5dB per step
  • Use With: 25V/70V speaker line
  • Activation: Rotary dial
  • Volume Positions: 0-10
  • Termination: Phoenix-style
  • Wire Capacity: 14-gauge
  • Wall Plate: 1-gang decorator style
  • Finish: White
  • Fits standard E.O. box (2.125 in. min. depth)