CBI DROP12-0804-50 12-Channel (8x4) Slimline Drop Snake with 8 Sends and 4 Returns (50')
CBISKU: CBI DROP120804X50
MPN: DROP12-0804-50
Price:
Stock:
2 In Stock & Ready to Ship
Description
12-Channel 50' Slimline Drop Snake with 8 Inputs and 4 Returns Metal Locking on Box
Specifications:
  • Product Type: Box to Fan Drop Snake
  • Item #: DROP(# of Channels)-(# of Inputs, #of Returns)-Length
  • Cable: C.B.I MPA Series Multipair Individually-Shielded Wire
  • CONNECTORS:
  • Neutrik DL Series, Panel Mounted 3 Pin XLR (Male or Female)
  • Neutrik XX Series, Cable Mounted 3 Pin XLR (Male or Female)
  • *Connectors can be Locking or Non-Locking
  • CBI FAN LENGTH GUIDE
  • Total Channels 2, Fan Length 4"
  • Total Channels 4, Fan Length 6"
  • Total Channels 6, Fan Length 8"
  • Total Channels 8, Fan Length 12"
  • Total Channels 12, Fan Length 18"
  • Total Channels 16-24, Fan Length 24"
  • Total Channels 28-32, Fan Length 36"
  • Total Channels 40-64, Fan Length 48"