AtlasIED FMA44-36G Gangable Rack 36" Deep (44U)
AtlasIEDSKU: ATL FMA4436G
MPN: FMA44-36G UPC: 612079183159
Description
FMA Gangable Rack 36" Deep, 44 Space
FMA Gangable Rack 36" Deep, 44RU
The Atlas Sound FMA44-36G (gangable) was designed with contractor input to meet storage and wire management needs for today and into the future. The unit features increased width for better wire management, and includes rear door. Construction for tops/bottoms/frames is 14 gauge steel. Hat sections provide rail slots and retainer holes for extra strength and two pairs of 12 gauge CRS adjustable mounting rails plated, drilled and tapped 10-32 with hash marks to indicate rack unit increments are included. Holes for optional surface doors are pre-drilled with threaded inserts factory installed to allow doors to be mounted after equipment is loaded. Hat sections are sized to facilitate standard 19" panels -handy for mounting "stick-on" modules and other hardware. Knock outs are provided on removable standard 2U panels (rear of cabinet top & bottom). These panels includes 3/8" KOs for BNC connectors (perfect for diversity wireless systems).
Features:
  • 14 gauge tops/bottoms
  • 16 gauge "swing-out" side panels
  • Hat sections are completely re-designed with rail slot and retainer "hole" for extra strength
  • Hat sections sized to facilitate standard 19" panels - handy for mounting "stick-on" modules and other hardware
  • Leg levelers included
  • Return added for "stop" when flush mount doors are utilized
  • Slots also maintained in hat sections for wire management
  • Slots in rack rails for cable pass-through and front door hinge access (SM doors)
Specifications:
  • Height: 84-5/8" (214.9475 cm)
  • Width: 24-1/16" (61.11875 cm)
  • Depth: 36" (91.44 cm)
  • Shipping Weight: 234.00 lbs (106.14 kgs)
  • Rack Spaces: 44
  • Usable Depth: 34" (86.36 cm)